Prízemný verzus poschodový rodinný

Plánujete stavať? Čo je lepšie – prízemný alebo poschodový rodinný dom? Ako sa rozhodovať?

Ak plánujete stavať dom, môžete si vybrať z dvoch základných možností. Bungalov alebo viacpodlažný rodinný dom. Pokúsime sa stručne vysvetliť , aký je zásadný rozdiel medzi oboma možnosťami.

Bungalov – jeho pozitíva a negatíva

Bungalovy sú v súčasnej dobe veľmi obľúbené. Bungalovy hlavne ocenia najmä ľudia zo zníženou pohybovou schopnosťou a starší ľudia. Život bez schodov je iste jednoduchší a je určite aj rozumnou kalkuláciou do budúcnosti. Avšak pri tomto type domu je nutné myslieť na to, že tento typ domu zaberie väčšiu plochu a preto potrebuje priestrannejší pozemok.
Dôležitým aspektom je i záhrada , ktorá pri bungalove vyžaduje zvýšenú starostlivosť , pretože je výraznejšie vnímaná z každého uhlu či miestnosti. Dôležité je zachovanie súkromia.
V porovnaní s modernými typovými domami sú bungalovy často prijateľnejšou voľbou.
Stavba bungalovu je po technickej stránke jednoduchšia, ale na druhej strane nemusí byť vždy aj lacnejšou voľbou. Najväčší rozdiel je v základoch, základovej doske a streche.
Je alebo nie je vykurovanie bungalovu lacnejšie ako vykurovanie poschodového domu? Odpoveď na otázku znie “ nie je “ . Vzhľadom k tomu, že bungalov disponuje väčšou plochou fasády, automaticky vykazuje vyššie tepelné straty.

Poschodový rodinný dom – jeho pozitíva a negatíva

Pre mnohých ľudí je však stále lepšou alternatívou a to hlavne kvôli tomu, že z určitého hľadiska možno povedať, že v dome s viacerými podlažiami je aj viac súkromia.
Ďalšou výhodou je, že zaberie menšiu plochu na pozemku, a z toho titulu sa nebudete musieť pri výbere pozemku pozerať hlavne po rozlohe.
Výhodou dvojpodlažného domu sú aj nižšie tepelné straty. Nižšie straty sú spôsobené menšou plochou obalu stavby, samozrejme, že berieme do úvahy tvar objektu, ktorý je kompaktný a jednoduchý.
Viacpodlažný dom je aj lepšou alternatívou ak plánujete viacgeneračné bývanie.

Každému vyhovuje niečo iné a každý má iné vysnívané iné predstavy o bývaní. Oba typy objektov majú svoje pre a proti. Pri rozhodovaní sa snažte si hlavne zvážiť svoj životný štýl, berte ohľad na svoje zdravie, vek, vašu rodinu. Jeden faktor ktorý môže vaše rozhodnutie ovplyvniť ja aj rozloha pozemku.

Pokiaľ potrebujete na rozhodnutie viac informácií, zavolajte nám. Naša projekčná kancelária Vám s radosťou pomôže nielen s rozhodnutím, ale aj prípravou projektovej dokumentácie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Close Menu

Kontakt

Nič nie je jednoduchšie. Stačí vyplniť a odoslať registračný formulár.

Ing. Pavol Juhas
Adresa: Golianová 19, 040 18, Košice
E-mail: padas@padas.sk
Mobil: 0908 094 700