Ako sa správne rozhodnúť pri výbere projektanta a čo všetko má obsahovať projekt pre stavebné povolenie

Výber projektanta je kľúčovým momentom pre váš budúci projekt. Projektant je prvá osoba, ktorá na základe vašich informácii zadefinuje  parametre Vášho domova, zadefinuje jeho estetické či  funkčné vlastnosti. Veľa závisí od toho, ako efektívne či neefektívne vie narábať s priestorom, čo sa neskôr odrazí v cenách pri realizácii a následne pri užívaní.  Čo by ste teda mali posúdiť skôr, ako sa definitívne rozhodnete pre projektanta? Kritérií je veľa, no niektoré sú predsa len tie dôležitejšie, ktoré vám ponúkame aj my, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť.

  • Referencie  – sú rozhodujúcim kritériom. Preto sa skúste opýtať svojich známych, lebo niet nad osobné skúsenosti. Inou možnosťou je internet, skúste si „googliť“ a možno narazíte na referencie práve tam. Možno sa s nimi stretávate denne a ani ste o nich nevedeli. Ďalším zdrojom referencií a informácií sú sociálne siete.
  • štýl projektovania – je to rukopis, ktorým sa práve projektant odlišuje od iných. Nie je celkom správne si myslieť, že každý projektant nakreslí všetko. Každý projektant má svoj uhol pohľadu na danú výzvu. Každý projekt by mal byť aj pre projektanta výzvou tak ako je to aj vo Vašom prípade.
  • oprávnenia na výkon – získané autorizačné osvedčenia, osvedčenia o odbornej spôsobilosti sú základným predpokladom pre poskytovanie kvalitných služieb, poradenstva a projekcie. Odbornú spôsobilosť  projektanta si môžete overiť aj na webových stránkach www.sksi.sk. Tu si môžete nájsť rozsah všetkých oprávnení, ktorými disponuje „potenciálny projektant“.
  • rozsah poskytovaných služieb – tu sa práve vyskytujú najväčšie rozdiely v poskytnutí služieb. Niektorí projektanti vám poskytnú iba základné služby iní celý balík služieb. Iste ste nováčik, a nie každý deň riešite projekty či inžiniering. Preto sa pýtajte či vám vie projektant poskytnúť celý balík služieb. Otázky sa budú vynárať samé od seba. Rozsah poskytovaných služieb projektanta v zásade závisí od rozsahu získaných skúseností z praxe, ale i od odborných vedomostí. Je vždy výhodnejšie mať jednu zodpovednú osobu
  • cena – prirodzene, že slovo „cena“ je najviac skloňované. Skúsenejší investori veľmi dobre vedia, že sa im oplatí investovať do dobrého projektu a projektanta. Laik v tom však zbehlý nie je. Treba tiež však povedať, že vyššia cena projektu nie vždy musí byť hneď aj zárukou efektívnosti stavby. Práve preto sú dôležité tie referencie.  Čo sa týka ceny projektu, na tej sa vždy dá dohodnúť.
  • osobný pocit zo stretnutia – pocity sú veľmi dôležité. Spolupráca s projektantom je niekedy dlhodobá spolupráca, a v takomto procese je dôvera dôležitá. Cieľ by mal byť totiž spoločný.

Ako projektant chcem za seba dodať, že projektovanie je moje poslanie, že chcem aby sa mi podarilo realizovať  čo najviac diel so spokojnými klientami, lebo oni sú mojou referenciou ……

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Close Menu

Kontakt

Nič nie je jednoduchšie. Stačí vyplniť a odoslať registračný formulár.

Ing. Pavol Juhas
Adresa: Golianová 19, 040 18, Košice
E-mail: padas@padas.sk
Mobil: 0908 094 700